ZABUDOL SI DETAILY?

Kedy dať dieťa do jaslí?

od / / jasle

Kedy je ideálny vek dieťaťa na to, aby išlo do škôlky? Dať dieťa do jaslí? Kedy je dieťa pripravené na odlúčenie od mamy? Univerzálne pravidlo neexistuje, napriek tomu vám dnes vysvetlíme, ako zistiť, či je vaše dieťa pripravené ísť do jaslí.

Ak je rodič v pohode – bude aj dieťa

Nástup dieťaťa do jaslí je pre dieťa aj rodičov veľký krok. Dieťatko bude na niekoľko hodín denne odlúčené od matky a získa náhradnú vzťahovú osobu, ktorej bude dôverovať. Dieťa sa snaží prispôsobiť sa novému režimu, pravidlám. V neposlednom rade nástup do jaslí znamená aj nadväzovanie vzťahov s rovesníkmi.

Tejto zmeny sa netreba báť a vždy platí, že ak je rodič v pohode – bude aj dieťa. Navyše vaše dieťatko bude z nástupu do jaslí benefitovať. Posunie sa v emocionálnom a sociálnom dozrievaní míľovými krokmi. Dieťa naučí fungovať v skupine a deliť sa o veci. Tieto veci často nemá šancu zažiť a naučiť sa doma. Navyše ak nemá viacerých súrodencov, doma sa to nenaučí nikdy.

Ak aj máte z tejto zmeny obavy, dajte svojmu dieťatku šancu na nové skúsenosti. V našich jasliach v Prešove, sa snažíme rodičom aj deťom toto obdobie čo najviac uľahčiť.

Kedy teda dať dieťa do jaslí?

Univerzálne pravidlo neexistuje. Každé dieťa je pripravené v inom veku. Vo všeobecnosti sa tvrdí, že najideálnejší vek nástupu do škôlky je tretí rok života dieťaťa a malo by dovtedy ostať doma. Toto tvrdenie je však mýtus. O nástupe dieťaťa do jaslí by sa malo uvažovať v čase, keď dieťa začína vyhľadávať nové podnety, činnosti, nových kamarátov (nie len rodičia) a túžia objavovať. Takéto obdobie obvykle nastáva oveľa skôr. A naopak, ak dieťa necháte príliš dlho doma, bude mať väčší problém začleniť sa do kolektívu a emočne sa odpútať od matky.

Preto sa nebojte dať dieťa do jaslí aspoň na pár hodín denne a to pokojne od 1,5 roka a tento čas postupne predlžovať. Prostredie jaslí mu poskytne nové poznania a komplexný rozvoj dieťaťa. Stretávanie sa s vrstovníkmi je pre deti už od útleho veku prospešné. Predíde sa tým aj prílišnej závislosti od matky.

Zdravé dieťa je primerane sebavedomé a nevyrobí scénu zakaždým, keď ide jeho mamička do inej miestnosti. Dieťa, ktoré chodilo do jaslí pravdepodobne zvládne vstup do škôlky a neskôr do školy bez väčších ťažkostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

HORE